اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَۆُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ، لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُۆْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ، اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآۆُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

کد مطلب: ۸۱۴ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ - ۰۵:۳۴ ۱۲۶
مودّت و محبّت، رمز وحدت انسان‌ها

در محضر استاد فروغی (سلّمه الله)

مودّت و محبّت، رمز وحدت انسان‌ها

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ولادت امام علی بن موسی الرّضا (علیه السّلام)

تبریز، مسجد کریمخان، 1394/06/04

صبا به لطف بگو آن غزال رعنا را      که سر به کوه و بیابان تو داده‌ای ما را

شکرفروش که عمرش دراز باد      چرا تفقدی نکند طوطی شکرخا را

غرور حسنت اجازت مگر نداد ای گل      که پرسشی نکنی عندلیب شیدا را

به خلق و لطف توان کرد صید اهل نظر      به بند و دام نگیرند مرغ دانا را

این مجلس، بزم محبت است. ابتدا و انتهای عالم و بلکه سرّ عالم محبت است. مجلس اهل بیت(علیهم السلام) محل ظهور معرفت و محبت است؛ جاییست که اهل معرفت و محبت در آن می نشینند؛ مجلس شیعیان است. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: “أَلَا وَ إِنَّ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ سَیِّداً وَ سَیِّدُ الْمَجَالِسِ مَجَالِسُ الشِّیعَه”(الکافی(ط – الإسلامیه)، ج‏8، ص 213) آگاه باشید که هر چیزی افضل و بزرگی دارد و افضل مجالس، مجالس شیعیان است.

سرّ شریعت، محبت است. دینداری بدون محبت ممکن نیست چرا که اساس و روح دینداری محبت است.

همان طور که آغاز خلقت براساس محبت است، ختم خلقت هم بر همین اساس است.

بنا به تعبیر عرفا یک قوس نزول داریم و یک قوس صعود؛ که هر دو براساس محبت اند.

“بسم الله الرّحمن الرّحیم”، هم قوس نزول را بیان می کند و هم قوس صعود را؛ اسم “الرّحمن” قوس نزول است که بیانگر رحمت و محبت عامّه خداوند است که با آن ملک، ملکوت و خلقت ایجاد شده است. مؤمن، کافر و تمام موجودات عالم سر این سفره نشسته اند.

اسم “الرّحیم” بیانگر قوس صعود است که انسان می خواهد به سوی خدا برگردد. برخی ها خود را در چارچوب عالم طبیعت حدّ زده اند و نمی خواهند برگردند! اینها صعود ندارند و لذا از نام “الرّحیم” بهره ای ندارند. “الرّحیم” محبت خاصّ ذات ربوبی است، در سر این سفره، اهل توحید و ولایت نشسته اند.

با “الرّحمن” بیا با “الرّحیم” برو تا تمام اسرار به تو داده شود! “الرّحمن” مجانی و برای همه است ولی در “الرّحیم” توجه لازم است و فضل و عنایت ویژه ای از جانب خدا می طلبد. با فضل اوست که بالا می رویم و جشن می گیریم. “قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُون”(یونس/58) بگو: [این موعظه، دارو، هدایت و رحمت‏] به فضل و رحمت خداست، پس باید مؤمنان به آن شاد شوند که آن از همه ثروتى که جمع مى‏کنند، بهتر است.

وقتی انسان از درون غرق رحمت شود؛ سرور ابدی بهمراه دارد و غم و غصه انسان را غرق نمی کند. حتی در مجلس امام حسین(علیه السلام) که غصه و اندوه وجود دارد، درونش نشاط و سرور قرار دارد.

شریعت نیز با “الرّحمن” شروع شده، می فرماید: “الرَّحْمنُ*عَلَّمَ الْقُرْآن”(الرحمن/1و2) “الرّحمن” است که قرآن را تعلیم داده، خداوند می خواهد بفرماید: اولین کار من در عالم اینست که قرآن را تعلیم داده ام. زندگی بدون قرآن، عبث و بیهوده است.

این دین و شریعت رحمانی، شامل حال همه است. رسالت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) اینست که همه را تربیت نماید. حضرت ختمی مرتبت(صلی الله علیه و آله و سلم) مسیر را سیر کرده و همه حقایق را گرفته و تمام مقاماتی را که بشر می تواند سیر کند، سیر کرده است، و لذا اوست که می تواند بشر را تربیت کند.

حضرت فرمود آیه “فَاسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَکَ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ”(هود/112) در سوره هود مرا پیر کرد! در این آیه خداوند خطاب به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: “همان گونه که فرمان یافته‏اى ایستادگى کن و نیز آنان که همراهت به سوى خدا روى آورده‏اند [ایستادگى کنند] و سرکشى مکنید که او به آنچه انجام مى‏دهید، بیناست.”

جمله “اسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ” در سوره شوری هم آمده ولی چرا حضرت فرمود آیه موجود در سوره هود مرا پیر کرد؟

حضرت امام خمینی(ره) از استاد خود مرحوم آیت الله شاه آبادی(ره) نقل می کند: چون در سوره شوری “مَنْ تابَ مَعَکَ” نیامده است، در واقع کسانی که با حضرت به سوی خدا برنگشتند، پیامبر(صلی الله علیه و آله) را پیر کردند!

دستمزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) “قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى”(شوری/23) است. خداوند در مقابل رسالت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) محبت و مودّت را داده است و اگر این محبت در زندگی بشر نباشد، حضرت را همراهی نکرده و در واقع دیندار نیست.

همه چیز در محبت جمع است. “إِذَا تَجَلَّى ضِیَاءُ الْمَعْرِفَهِ فِی الْفُؤَادِ هَاجَ رِیحُ الْمَحَبَّهِ وَ إِذَا هَاجَ رِیحُ الْمَحَبَّهِ اسْتَأْنَسَ فِی ظِلَالِ الْمَحْبُوبِ”(مصباح الشریعه، ص 120) زمانیکه معرفت وارد قلب شود، نسیم محبت به قلب می وزد و انسان در سایه محبوب زندگی می کند. دین یعنی محبت، یعنی محبت اهل بیت(علیهم السلام)!

ببین در زندگی چه تحصیل کرده ای؟ قهر، خشم و غضب؟!

جان گرگان و سگان هر یک جداست      متحد جانهای شیران خداست

محبت اهل بیت(علیهم السلام) آثاری دارد:

1.موجب می شود تا انسان مودت ها و محبتهای خود را مدیریت نماید.

2.به نیاز فطری انسان جواب می دهد. همه می خواهند محبت کنند و محبت تحویل بگیرند.

خداوند می فرماید: “جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً”(روم/21) در میان شما دوستى و مهربانى قرار داد. مراقب باش این امانت را از بین نبری، از خزانه توحید آمده، خرابش نکن!

آخر عالم هم محبت است، چرا که مظهر تام محبت خدا یعنی امام زمان(علیه السلام) بر این عالم حکومت خواهد کرد و با خود مهر خواهد آورد. در دنیای امروز، اسم صلح را گذاشته اند محبت، تا بلکه انسانها را با هم متحد کنند در حالیکه فقط مودت می تواند ایجاد وحدت کند و همه را یکی نماید.

امام سجاد(علیه السلام) می فرماید: “یَا أَبَا حَمْزَهَ لَا تَنَامَنَّ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ فَإِنِّی أَکْرَهُهَا لَکَ إِنَّ اللَّهَ یُقَسِّمُ فِی ذَلِکَ الْوَقْتِ أَرْزَاقَ الْعِبَادِ وَ عَلَى أَیْدِینَا یُجْرِیهَا”(بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏46، ص 24) قبل از طلوع خورشید نخواب، چون ارزاق مادی و معنوی در این وقت تقسیم می شود. بعد می فرماید: این ارزاق بواسطه ما به عالم داده می شود!

از کاسه محبت اهل بیت(علیهم السلام) بخور، خوردی سیر نشو تا مستغرق و عدم شوی! با اهل مهر و محبت هم نشینی کن! تا بر تو نیز رحمت ببارد.

دلا نزد کسی بنشین که او از دل خبر دارد      به زیر آن درختی رو که او گل‌های تر دارد

در این بازار عطاران مرو هر سو چو بی‌کاران      به دکان کسی بنشین که در دکان شکر دارد

ترازو گر نداری پس تو را زو رهزند هر کس      یکی قلبی بیاراید تو پنداری که زر دارد

به هر دیگی که می‌جوشد میاور کاسه و منشین      که هر دیگی که می‌جوشد درون چیزی دگر دارد

مراقب باش هر جایی نشوی! “فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِه”(عبس/24)

 

تهیه و تنظیم: گروه تحقیقی پژوهشی فروغ توحید

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

کلیپ/ یالان دنیا

5 2 votes امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ ناد علیا مظهر العجائب

ناد علياً مظهر العجائب

هر غم و غصه ای داری، نگران نباش، غصه نخور، همه مشکلاتت برطرف میشه، بگو یا علی یا علی یا علی

کلُّ همّ و غمّ سینجلی... بولایتک یاعلي یاعلي یاعلي

کلیپ/ علی گویم و علی جویم

{نکات بسیار مهم در مورد اهمیت شب قدر و ورود به حوض کوثر با مدیریت سرمایه محبت}

علی گویم علی جویم

در این شبهای قدر، خدای متعال درهای خاصش را به رویمان باز کند و‌ ما را در حوض کوثر محو [...]

کلیپ/ عالم لایتناهی

1 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ مشق عشق

اگر انسان بخواهد به حقیقت تمام و کمال مطلق و جمال مطلق برسد، باید سرمایه خدادای محبتش را در آستان کوی اهل بیت علیهم السلام مخصوصا امیرالمومنین علی بن ابی طالب خرج کند.

اگر سرمایه محبت در کوی [...]

کلیپ/ هم عالم با علی علیه السلام

0 0 votes امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ انتظار حقیقت

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ استعاذه حضرت یوسف علیه السلام

0 0 votes امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ مراقب باش خوابت نبرد!

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ توحید و انصراف از ماسوی الله

3 2 votes امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ فتح القلب،راه رسیدن به زیارت خدا

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ سیر در زمان و مکان با حضور دل

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ سرور حقیقی در لقاء خدا

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ در مسیر معنویت بر خود بشورید !

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

صوتی/ پیوند با امام زمان علیه السلام

سخنرانی کامل استاد فروغی سلمه الله در مسجد امام حسن عسکری علیه السلام پردیسان قم

کلیپ/ معجزه عشق به اهل بیت علیهم السلام

3 2 votes امتیازدهی به مقاله

کلیپ/ زندگی با طعم عسل !

5 1 vote امتیازدهی به مقاله

0
Would love your thoughts, please comment.x