اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَۆُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ، لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُۆْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ، اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآۆُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

فهرست کتاب
کد کتاب: ۱۱۷۷ ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۰۴:۱۳ ۲۳۳

تفسیر ایاک نعبد و ایاک نستعین

آیا توبه ندارد که در مقابل حق می گویی قبل از ورود در نماز وجهت وجهی للذی فطرالسموت والارض حنیفا مسلما و ما اءنا من المشرکین ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی لله رب العالمین (292) آیا وجهه قلب شما به فاطر سموات و ارض است ؟ آیا شما مسلمید و از شرک خالصید؟ آیا نماز و عبادت و محیا و ممات شما برای خداست ؟ آیا خجالت ندارد در نماز می گویی الحمدلله رب العالمین ؟ آیا شما جمیع محامد را از آن حق میدانید ، یا اینکه برای بندگان ، بلکه برای دشمنان او محمدت ثابت می کنید؟ آیا دروغ نیست قول تو که می گویی رب العالمین ، با اینکه ربوبیت را در همین عالم برای غیر ثابت می کنی ؟ آیا توبه ندارد؟ خجلت ندارد ایاک نعبد و ایاک نستعین ؟ آیا تو عبادت خدا می کنی یا عبادت بطن و فرج خود؟ آیا تو خداخواهی یا حورالعین خواه ؟ آیا تو استعانت از خدا فقط می طلبی ، یا در کارها چیزی که در نظر نیست خدا(است )؟

اربعین ، ص 74 – 75

پسرم مجاهده کن که دل را به خدا بسیاری و مؤ ثری را جز او ندانی . مگر نه عامه مسلمانان متعبد شبانه روزی چندین مرتبه نماز می خوانند و نماز سرشار از توحید و معارف الهی است و شبانه روزی چندین مرتبه ایاک نعبد و ایاک نستعین می گویند و عبادت و اعانت را خاص خدا – در بیان – می کنند ولی جز مؤ منان به حق و خاصان خدا دیگران برای هر دانشمند و قدرتمند و ثروتمند کرنش می کنند و گاهی بالاتر از آنچه برای معبود می کنند ، و از هر کس استمداد می نمایند و استعانت می نمایند و استعانت می جویند و به هر حشیش برای رسیدن به آمال شیطانی تشبث می نمایند کسانی باشند که ایمان به قلب آن ها رسیده باشد(293) امر به تقوا به اینان با احتمال اول فرق ها دارد این تقوا ، تقوای از اعمال ناشایسته نیست ، تقوای از توجه به غیر است ، تقوای از استمداد و عبودیت غیر حق است ، تقوای از راه دادن غیر او جل و علا به قلب است ، تقوای از اتکال و اعتماد به غیر خداست . آنچه می بینی همه ما و مثل ما بدان مبتلاست و آنچه باعث خوف من و تو از شایعه ها و دروغ پراکنی هاست و خوف از مرگ و رهایی از طبیعت و افکندن خرقه نیز از این قبیل است که باید از آن اتقا نمود و در این صورت مراد از : فلینظر نفس ما قدمت لغد افعال قلبی است که در ملکوت ، صورتی و در فوق آن نیز به آن معنی نیست که دست از فعالیت بردار و خود را مهمل بارآور و از همه کس و همه چیز کناره گیری کن و عزلت اتخاذ نما ؛ که آن برخلاف سنت الهی و سیره عملی حضرات انبیای عظام و اولیای گرام است . آنان ، علیهم صلوات الله و سلامه ، برای مقاصد الهی و انسانی همه کوشش های لازم را می فرمودند اما نه مثل ما کوردلان که با استقلال ، نظر به اسباب داریم ؛ بکله هر چیز را در این مقام که از مقامات معمولی آنان است از او جل و علا می دانستند و استعانت به هر چیز را استعانت به مبداء خلقت می دیدند و یک فرق بین آنان و دیگران همین است من و تو و امثال ما با نظر به حق و استعانت از آنه از حق تعالی غافل هستیم و آنان استعانت را از او می دانستند به حسب واقع گر چه در صورت ، استعانت به ابزار و اسباب است و پیشامدها را از او می دانستند گرچه در ظاهر نزد ماها غیر از آن است و از این جهت از پیشامدها هر چند ناگوار به نظر ما باشد ، در ذائقه جان آنان گوار است .

نامه امام (س ) به حاج سید احمد خمینی (26/4/1363)

صحیفه نور ، ج 22 ، ص 361 .

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x