اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَۆُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ، لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُۆْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ، اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآۆُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

فهرست کتاب
کد کتاب: ۹۶۹ ۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۰۴:۴۹ ۳۲۸

پی‌نوشت قسمت دوّم

[52] آیه 20 تا 22 ، از سوره 9 : توبه : آنانکه ایمان آورده اند و هجرت کرده اند و در راه خدا با اموال و جانهای خود مجاهده کرده اند نزد خداوند مقام بزرگتری دارند ، و اینان البتّه رستگارانند . پروردگارشان به رحمت و خشنودیی از سوی خود و به بهشتهائی که نعمتی پایدار برای آنان در آنست و در آن جاودان خواهند بود بشارتشان می دهد ،  درستی که پاداش بزرگ نزد خداست .

[53] ما از جهاد کوچکتر بازگشته به سوی جهاد بزرگتر در حرکتیم .

[54] بدرستیکه اسلام همانا تسلیم است و تسلیم ، یقین .

[55] «سوگند به پروردگار تو ای پیغمبر که اینان ایمان نمی آورند مگر آن هنگامی که در منازعات و مشاجرات واقعه بین خود تو را حکم قرار دهند ، و سپس آن کسی که حکم بر علیه او نمودی و خود را متضرّر دید به هیچ وجه در دل خود از این حکم ضیق و تنگی نیابد بلکه شاد و خرّم باشد و از جان و دل به حقیقت مرتبه انقیاد ، تسلیم و خوشنود باشد»

[56] آیه 69 ، از سوره 29 : عنکبوت : و آنانکه در راه ما مجاهده کردند البتّه به راههای خودمان هدایتشان می کنیم . . . و مسلّما خداوند با نیکوکاران است .

[57] 69 : 29

[58] 69آنچنان خدا را بپرستی که گویا او را می بینی ، و اگر این توان در تو نیست که او را ببینی ، اینطور پرستش کن که او تورا می بیند .

[59] آیه 1 تا 3 ، از سوره 23 مؤمنون : براستی که مؤمنان رستگار شدند ، آنانکه در نمازشان خشوع دارند ، و آنانکه از لغو و بیهوده رو گردانند

[60] آیه 4 ، از سوره 33 : احزاب : خداوند برای یک مرد دو دل در درونش ننهاده است .

[61] در اصطلاح ، «برهان انّی» ، پی بردن به علّت و مؤثّر از راه معلول و اثر را گویند .

[62] آیه 142 ، از سوره 4 : نساء : و چون به نماز ایستند به حال کسالت ایستند .

[63] پایه های کفر چهار است : رغبت ) میل و گرایش) رهبت ) ترس و بیم) سخط ) نارضایتی و بیزاری) و غضب ) خشم) .

[64] آیه 122 ، از سوره 6 : انعام : آیا آن کس که بی جان بود و ما زنده اش کردیم و برای او نوری قرار دادیم که بدان وسیله در میان مردم راه می رود چون کسی است که در تاریکیها بسر می برد و از آن بیرون نمی شود ؟ اینچنین اعمال کافران برای آنان جلوه داده شده است .

[65] آیه 97 ، از سوره 16 : نحل : هرکس که کار شایسته کند مرد باشد یا زن در حالیکه مؤمن باشد ، او را به زندگانی پاک و دلنشینی حیات بخشیم ، و چنین کسانی را به جزائی که بهتر از عملشان است پاداش می دهیم .

[66] سرسختترین دشمنانت همان نفس توست که میان دو پهلوی توست .

[67] نفس همانا بت بزرگتر است .

[68] آیه 35 ، از سوره 14 : إبراهیم : و من و پسرانم را دور بدار از آنکه بت ها را پرستش کنیم .

[69] خداوندا من حتما از شرک خفی به تو پناه می آورم .

[70] آیه 79 ، از سوره 18 : کهف : اما آن کشتی از آن فقیرانی بود که در دریا کار می کردند ، من خواستم آن را معیوب سازم . . . .

[71] آیه 80 و 81 ، از سوره 18 : کهف : امّا آن پسر بچه پدر و مادرش مؤمن بودند پس ما ترسیدیم که آن دو را به سرکشی و کفر کشاند ، بنابراین خواستیم که پروردگارشان فرزندی برایشان جایگزین کند که از او پاکتر و دلسوزتر باشد و پیوند رحم را بهتر رعایت کند .

[72] آیه 82 ، از سوره 18 : کهف : و اما آن دیوار از آن دو کودک یتیمی در شهر بود که گنجی برایشان زیر آن نهفته بود و پدرشان مرد صالح و شایسته ای بود ، پس پروردگار تو خواست که آنان به رشد خود برسند و گنجشان را بیرون آورند .

[73] آیه 78 تا 80 ، از سوره 26 : شعراء : ) خدای من) آن کسی ) است) که مرا آفریده پس هدایتم می کند ، و آن کسی ) است) که مرا خوراک می دهد و سیرابم می کند ، و چون بیمار شوم مرا شفا می بخشد .

[74] خودت را رها کن و بالا بی .

[75] آیه 29 و 30 ، از سوره 89 : فجر : پس در زمره بندگانم داخل شو و در بهشت من وارد شو .

[76] آیه 55 ، از سوره 54 : قمر : در جایگاهی راستین نزد پادشاهی مقتدر .

[77] آیه 156 ، از سوره 2 : بقره : ما همه ملک طلق خدائیم ، و ما به سوی او باز گشت کنندگانیم .

[78] آیه 185 ، از سوره 3 : آل عمران : هر نفسی چشنده مرگ است .

[79] هر که می خواهد به مرده ای بنگرد که راه می رود ، به علیّ بن ابی طالب نگاه کند .

[80] معبودی جز الله نیست .

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید ...

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x